ul. Partyzantów 17, 26-004 Bieliny
041 30 25 094 wew. 220
biblioteka@bieliny.pl

Historia biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Bielinach wpisała się w życie 10 grudnia 1947 roku. Świadczy o tym rejestr pierwszej książki w księdze inwentarzowej. Książką tą była „Zosia Samosia” Juliana Tuwima. Biblioteka powstała z inicjatywy ówczesnego wójta Bielin Stanisława Ziacha. W latach 1947-1951 siedzibą biblioteki był stary budynek Szkoły Podstawowej przy ulicy Starowiejskiej ,a zbiory umieszczono na korytarzu szkolnym. W chwili otwarcia biblioteka dysponowała księgozbiorem liczącym 200 woluminów. Książki pochodziły z przydziału centralnego .Stanowisko bibliotekarza powierzono pani Wandzie Musiałek-nauczycielce miejscowej szkoły. W następnych latach pracowali Zofia Kobyłecka, Władysław  Świstak i Zofia Maćko.

W roku 1951 bibliotekę przeniesiono do drewnianego domu(już nieistniejącego) znajdującego się naprzeciwko starego budynku Urzędu Gminy. Powierzchnia lokalowa była  bardzo skromna-biblioteka zajmowała jedno niewielkie pomieszczenie o powierzchni 16 m2 Pokój był zawilgocony i ciemny z małym oknem od północy. Przez ścianę sąsiadowała z pomieszczeniem dla inwentarza żywego.01 września  1951 r. kierownikiem biblioteki została Pani Zofia Skrzyniarz. Posiadała wtedy wykształcenie zasadnicze zawodowe. W 1966 r. bibliotekarka zdobyła wykształcenie średnie a następnie ukończyła Dwuletni Korespondencyjny Kurs dla Pracowników Bibliotek. Po 45 latach pracy z końcem 2001 r. pani Zofia Skrzyniarz odeszła na zasłużoną emeryturę. 15 listopada 1964 r. bibliotekę przeniesiono do prywatnego budynku mieszczącego się przy ulicy Starowiejskiej. Zajmowała dwa pomieszczenie o łącznej powierzchni 36 m2 .Liczba woluminów wynosiła 7715 tyś ,z księgozbioru korzystało 572 czytelników .Ze względu na panującą ciasnotę na półkach bibliotece przydzielono dodatkowe pomieszczenie. Sieć bibliotek rozrastała się, powstawały kolejne punkty biblioteczne. Początkowo biblioteka posiadała ich 10. Zlokalizowane były w: Porąbkach, Kakoninie, Czaplowie, Makoszynie, Lechowie, Bartoszowinach, Hucie Nowej ,Hucie Starej i Hucie Podłysicy a mieściły się w szkołach lub  mieszkaniach prywatnych.

W 1957 r. powstały Rady Gromadzkie, wówczas  biblioteka zmieniła nazwę na Gromadzką Bibliotekę Publiczną i posiadała już tylko  3 punkty w : Czaplowie, Kakoninie i Bielinach-Podlesiu. W tym okresie łącznie z punktami zapisanych było 513 czytelników. Pozostałe punkty biblioteczne i ich księgozbiory przeszły do nowo powstałych filii bibliotek gromadzkich w Makoszynie i Hucie Nowej(te zostały zlikwidowane w 2001 r.).Funkcję bibliotekarzy pełnili w nich pani Wanda Durlej i pan Tadeusz Skiba. Obecnie emeryci.

W 1987 r. do kadry bibliotekarskiej dołączyła pani Alicja Nowak. Bibliotekarka z końcem sierpnia 2020 r odeszła na emeryturę.

Od lipca 1995 r. biblioteka mieści się przy ulicy Partyzantów 17 w budynku Urzędu Gminy. Otrzymała jedno duże pomieszczenie o powierzchni 120 m2. Czytelnicy mają do dyspozycji przestronną wypożyczalnię z łatwym dostępem do półek ,czytelnię księgozbioru podręcznego z 8 miejscami czytelniczymi. Od 2004 r.  biblioteka dysponuje 4  stanowiskami  komputerowym .Użytkownicy biblioteki  mogą korzystać i pozyskiwać wiedzę z Internetu bezpłatnie w godzinach pracy biblioteki.

Od styczna 2002 r. dyrektorem biblioteki zostaje pani Sylwia Siciarska. Pełniąca funkcje do dziś.10 października 2005 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Bielinach Uchwalą Rady Gminy stała się  instytucją kultury i została wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora.

Od kilku lat w bibliotece trwały przygotowania do wdrożenia zintegrowanego systemu MAK+ stworzonego i obsługiwanego przez Instytut książki. System pozwala na tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego ,bazy użytkowników, rejestrację wypożyczenia a także prowadzenie statystyk. Najważniejsze to ,że czytelnicy mogą poprzez  przeglądarkę  internetową przeglądać zasoby naszej biblioteki pod adresem szukamksiążki.pl.

Od chwili powstania Gminna Biblioteka Publiczna w  Bielinach prowadziła i prowadzi różne formy propagujące książkę i czytanie. Są to spotkania z pisarzami, konkursy czytelnicze, plastyczne, lekcje biblioteczne. Biblioteka  prowadzi też spotkania  tematyczne i okolicznościowe.

Historia biblioteki to nie tyko dzieje lokalu, wyposażenia  księgozbioru, to również ludzie, którzy włożyli swoją wiedzę ,umiejętności i osobiste zaangażowanie w działalność biblioteki.

Skip to content