Literaccy Patroni roku 2021(wrzesień-październik)
Doceniając zasługi i kunszt literacki wybitnych pisarzy, których twórczość stanowi ważną część literatury światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pod koniec minionego roku przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Patronów Roku 2021 : Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do grona patronów 2021 uchwalonego przez Sejm dołączył również :Stanisław Lem i Tadeusz Różewicz.
TADEUSZ RÓŻEWICZ – 100. rocznica urodzin (ur. 9 października 1921 r, zm. 24 kwietnia 2014 r.) poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. W uzasadnieniu uchwały napisano: „Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka – bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg.”
Działa Tadeusza Różewicza, które warto przeczytać:
1947 r. Tom wierszy „Niepokój” …
1948 r. Tom wierszy „Czerwona rękawiczka” …
1960 r. Sztuka „Kartoteka” …
1962 r. Tom wierszy „Nic w płaszczu Prospera” …
1968 r. Tom wierszy „Twarz trzecia” …
1975 r. Sztuka „Białe małżeństwo”
1979 r. Sztuka „Do piachu” …
1996 r. Tom wierszy „Zawsze fragment”
Stanisław Lem-czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, w swoim dorobku ma również powieści realistyczne i teksty satyryczne. Stanisław Lem- urodzony 12 września 1921 we Lwowie jako syn wziętego laryngologa Samuela Lehma i Sabiny Woller. Absolwent II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, planował rozpocząć studia na Politechnice Lwowskej, jednak w okupowanym przez wojska radzieckie Lwowie okazało się to niemożliwe. Dzięki znajomościom ojca dostał się na studia medyczne, przerwane w okresie okupacji niemieckiej, kiedy to pracował jako pomocnik mechanika i spawacz. Lem kontynuował je również po wojnie, rezygnując jednak z ostatnich egzaminów, by uniknąć poboru do wojska. W 1946 cała rodzina przeniosła się do Krakowa, nie chcąc przyjąć obywatelstwa ZSRR. W latach 1947–1950 pisarz pracował w Konwersatorium Naukoznawczym prowadzonym przez dra Mieczysława Choynowskiego. Po zamknięciu tej instytucji znalazł się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. W 1953 Stanisław Lem ożenił się z Barbarą Leśniak, lekarzem radiologiem; ich syn Tomasz urodził się w roku 1968. W latach 1983–1988 pisarz przebywał na emigracji (Berlin, Wiedeń), by potem zamieszkać w Krakowie. W ostatnich latach życia intensywnie współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pisarz zmarł 27 marca 2006 roku, a urnę z jego prochami złożono na Cmentarzu Salwatorskim. Mimo że sam deklarował się jako agnostyk, na prośbę rodziny pochówku dokonano według obrządku katolickiego.
Cytaty z książek autorstwa Stanisława Lema:
Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz… –„Solaris”
Ludzie nie pragną nieśmiertelności – podjąłem po chwili. – Nie chcą tylko, po prostu, umierać. Chcą żyć, profesorze Decantor. Chcą czuć ziemię pod nogami, widzieć chmury nad głową, kochać innych ludzi, być z nimi i myśleć o tym. Nic więcej..- „Dzienniki gwiazdowe”
Można przypuścić, że wszyscy ludzie mają świadomość, lecz na ogół nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę…-„Okamgnienie”
Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas…-Niezwyciężony”
Idiotów uszczęśliwić można byle czym, z rozumnymi jest gorzej. Rozumowi niełatwo dogodzić. Rozum bezrobotny to wprost jedna zmartwiona dziura, nicość, potrzebne mu są przeszkody. Szczęśliwy przy ich pokonywaniu, zwyciężywszy, wnet popada we frustrację, a nawet wariację. Trzeba mu więc stawiać przeszkody wciąż nowe, podług jego miary…”Cyberiada
(…) fakty bowiem to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie…-„Bajki robotów”