Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bielinach
Narodowe Czytanie jest polską akcją społeczną propagującą znajomość literatury narodowej,
w czasie której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Po raz pierwszy w 2012 roku wydarzenie zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy akcji pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Ideą jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania był ,,Kordian’’ Juliusza Słowackiego.
Gminna Biblioteka Publiczna w Bielinach uczestniczyła we wszystkich edycjach Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnego czytania ,, Kordiana” została zaproszona młodzież z klasy 8 Szkoły Podstawowej w Bielinach z paniami Renatą Głazowską-Tosnowiec i Marią Kałuża.
Dramat ,, Kordian’’ powstał w Genewie w drugiej połowie 1833 roku niedługo po upadku powstania listopadowego. Utwór opowiada o walce Polaków z caratem. Poeta nakreślił w nim wizje historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem. Ważne miejsce w utworze zajmuje polski patriota i jego tęsknota za wolną i suwerenną ojczyzną.
Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od przedstawienia sylwetki Juliusza Słowackiego i jego największych utworów. Życiorys oraz twórczość poety została zamieszczona na okolicznościowej gazetce ściennej. Następnie został odczytany list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zachęcający do wspólnego czytania dzieła polskiego romantyzmu. Uczniowie wysłuchali krótkiego fragmentu dramatu. Dzieło zostało zaprezentowane na audiobooku przez polskich aktorów : Joannę Niemirską i Roberta Koszuckiego. W kolejnej części spotkania z czytaniem ,, Kordiana’’ zmierzyli się uczniowie klasy 8. Okazało się, że młodzież doskonale poradziła sobie z trudnym tekstem utworu.
Dziękujemy uczniom oraz paniom Renacie Głozowskiej- Tosnowiec i Marii Kałuża za udział w wydarzeniu.